DTS26W25-29HD
Mfr.Part #
DTS26W25-29HD
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
1 (Unlimited)
Current Rating :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
D
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Sealed
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Datasheets
DTS26W25-29HD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded