DTS26W25-29HB
Mfr.Part #
DTS26W25-29HB
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating :
13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
B
REACH SVHC :
Unknown
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Datasheets
DTS26W25-29HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded