DTS26W25-29BN
Mfr.Part #
DTS26W25-29BN
Description
CONN PLG HSG FMALE 29POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
29
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
16
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
MIL Conformance :
yes
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Gender :
FEMALE
29
Contact Type :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Type :
For Female Sockets
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Datasheets
DTS26W25-29BN
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W25-29BN Overview
DTS26W25-29BN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W25-29BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W25-29BN Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT