DTS26W25-29BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W25-29BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 29POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Body Plating :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Filter Feature :
No
Insert Material :
Plastic
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
Total Number of Contacts :
29
Connector Type :
Plug Housing
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
29
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Orientation :
B
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Feature :
Coupling Nut
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Housing Color :
Olive Drab
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Datasheets
DTS26W25-29BB
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W25-29BB Overview
DTS26W25-29BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W25-29BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W25-29BB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT