DTS26W25-29AC
Mfr.Part #
DTS26W25-29AC
Description
CONN PLUG HSG MALE 29POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
No
Feature :
yes
Shell Size :
25
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Threaded
Plating - Body :
IEC Conformance :
Number of Contacts :
29
Datasheets
DTS26W25-29AC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W25-29AC Overview
DTS26W25-29AC Features
DTS26W25-29AC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W25-29AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT