DTS26W25-24SN
Mfr.Part #
DTS26W25-24SN
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
13A 23A
yes
Published :
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
24
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
24
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Insert Material :
Thermoplastic
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Sealed
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Threaded
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Cadmium
Current Rating :
23A
Datasheets
DTS26W25-24SN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded