DTS26W25-24SE
Mfr.Part #
DTS26W25-24SE
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Unknown
Published :
Number of Positions :
24
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
23A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
E
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Datasheets
DTS26W25-24SE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded