DTS26W25-24SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W25-24SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Body Plating :
Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Free Hanging
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
24
Orientation :
B
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
24
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
HTS Code :
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Aviation, Marine, Military
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Ingress Protection :
Environment Sealed
Current Rating :
23A
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
DTS26W25-24SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded