DTS26W25-24PB
Mfr.Part #
DTS26W25-24PB
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Insulation Material :
Silicone
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
yes
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Sealed
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Crimp
Number of Power Positions :
24
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Orientation :
B
Current Rating :
23A