DTS26W25-24JB
Mfr.Part #
DTS26W25-24JB
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
Current Rating :
23A
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Threaded
Filter Feature :
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Backshell Type :
Solid
Orientation :
B
Olive Drab Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
DTS26W25-24JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded