DTS26W25-24HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W25-24HN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Published :
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
24
MIL Conformance :
yes
Orientation :
N (Normal)
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
24
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Empty Shell :
No
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
IEC Conformance :
Current Rating :
23A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Male
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
DTS26W25-24HN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded