DTS26W25-24HE
Mfr.Part #
DTS26W25-24HE
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
23A
No
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Empty Shell :
HTS Code :
Mixed Contacts :
Orientation :
E
Published :
Termination :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Gender :
Male
Backshell Type :
Solid
Datasheets
DTS26W25-24HE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded