DTS26W25-24AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W25-24AB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 24POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
24
Insert Material :
Plastic
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
B
Contact Size :
Ratings :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Male
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
24
DIN Conformance :
No
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Datasheets
DTS26W25-24AB
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W25-24AB Overview
DTS26W25-24AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W25-24AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W25-24AB Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT