DTS26W25-24AA
Mfr.Part #
DTS26W25-24AA
Description
CONN PLUG HSG MALE 24POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
Plating - Body :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Features :
Coupling Nut
DIN Conformance :
No
Feature :
No
Housing Color :
Olive Drab
Includes :
Solid
Note :
Contacts Not Included
Shell Size :
25
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Shielded
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Orientation :
A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Feature :
Number of Contacts :
24
Insert Material :
Plastic
Male
Contact Plating :
Number of Positions :
24
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
EAR99
Type :
For Male Pins
Datasheets
DTS26W25-24AA
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W25-24AA Overview
DTS26W25-24AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W25-24AA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W25-24AA Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT