DTS26W23-21SN
Mfr.Part #
DTS26W23-21SN
Description
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Color :
Olive Drab
Termination :
Environment Resistant
Current Rating :
13A
REACH SVHC :
yes
Contact Finish - Mating :
yes
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
No
Total Number of Contacts :
21
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Female Sockets
MIL Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
21
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Datasheets
DTS26W23-21SN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded