DTS26W23-21SE
Mfr.Part #
DTS26W23-21SE
Description
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
E
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
13A
Ingress Protection :
Environment Sealed
Factory Lead Time :
12 Weeks
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Shielded
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
DTS26W23-21SE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded