DTS26W23-21SD-LC
Mfr.Part #
DTS26W23-21SD-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 21POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Threaded
Contact Shape :
Circular
21
Feature :
Coupling Nut
Body Plating :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
16
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Housing Color :
Orientation :
D
Gender :
FEMALE
Datasheets
DTS26W23-21SD-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W23-21SD-LC Overview
DTS26W23-21SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W23-21SD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W23-21SD-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT