DTS26W23-21SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W23-21SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
21
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
No
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
Gender :
Male
Insert Material :
Thermoplastic
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
21
Published :
Current Rating :
13A
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
C
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
Environment Sealed
HTS Code :
Datasheets
DTS26W23-21SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded