DTS26W23-21SB-LC
Mfr.Part #
DTS26W23-21SB-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 21POS INLINE
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Free Hanging
IEC Conformance :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Orientation :
B
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Aluminium
Type :
For Female Sockets
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
21
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Connector Type :
Plug Housing
MIL Conformance :
21
Empty Shell :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Gender :
FEMALE
Contact Size :
16
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Body Plating :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DTS26W23-21SB-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W23-21SB-LC Overview
DTS26W23-21SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W23-21SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W23-21SB-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT