DTS26W23-21SB
Mfr.Part #
DTS26W23-21SB
Description
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
Free Hanging (In-Line)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Free Hanging
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Empty Shell :
yes
Filter Feature :
No
Color :
Olive Drab
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
REACH SVHC :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
13A
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Number of Positions :
21
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Gender :
Male
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Sealed
HTS Code :
Datasheets
DTS26W23-21SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded