DTS26W23-21PN-LC
Mfr.Part #
DTS26W23-21PN-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 21POS INLINE
Circular Connector Housings
JESD-609 Code :
e4
Shell Size :
23
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Shell Material :
Aluminum Alloy
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Published :
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Gold
MIL Conformance :
Non-RoHS Compliant
Plating - Body :
Cadmium
Number of Contacts :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DTS26W23-21PN-LC
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W23-21PN-LC Overview
DTS26W23-21PN-LC Features
DTS26W23-21PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W23-21PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT