DTS26W23-21PE-LC
Mfr.Part #
DTS26W23-21PE-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 21POS INLINE
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Includes :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Gender :
Pin
ECCN (US) :
EAR99
Mating Style :
Threaded
Package :
Bulk
Less Contact :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size, MIL :
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
21
Type :
Circular
Shell Size / Insert Arrangement :
Mating Cycle (Cycles) :
500
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
AEC Qualified :
No
Number of Ports :
1
Fastening Type :
Threaded
Shell Plating :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Features :
Coupling Nut
Number of Terminals :
21
Gender :
PL
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Product Diameter (mm) :
44.9
Military Standard Series :
Series III
Contact Plating :
Gold
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Mounting Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Orientation :
Straight
Termination Method :
Crimp
Contact Size :
16
Insert Material :
Plastic
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
E
Military Standard :
MIL-C-38999
Polarization :
E
Shielded
Number of Contacts :
Wire Size (AWG) :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Insulation Resistance (MOhm) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Product Length (mm) :
31
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug Housing
Base Product Number :
DTS26W23
Mounting :
Cable Mount
Datasheets
DTS26W23-21PE-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 21 Positions Chromate over Cadmium Bulk E Threaded
DTS26W23-21PE-LC Overview
DTS26W23-21PE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W23-21PE-LC Applications
There are a lot of Deutsch Group
DTS26W23-21PE-LC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT