DTS26W23-21PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W23-21PC-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 21POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
21
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Insert Material :
Plastic
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
C
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
DTS26W23-21PC-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W23-21PC-LC Overview
DTS26W23-21PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W23-21PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W23-21PC-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT