DTS26W23-21PC
Mfr.Part #
DTS26W23-21PC
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
13A
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gender :
Male
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Non-RoHS Compliant
Termination :
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Datasheets
DTS26W23-21PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded