DTS26W23-21JN
Mfr.Part #
DTS26W23-21JN
Description
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
No
Color :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Current Rating :
13A
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Plating :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Termination :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Gender :
Male
Datasheets
DTS26W23-21JN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded