DTS26W23-21JE
Mfr.Part #
DTS26W23-21JE
Description
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
13A
Body Plating :
Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
21
Color :
Orientation :
E
Gender :
Male
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Sealed
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
21
Termination :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
DTS26W23-21JE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded