DTS26W23-21JB
Mfr.Part #
DTS26W23-21JB
Description
CONN PLUG FMALE 21POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Sealed
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
13A
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Free Hanging
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Termination :
Datasheets
DTS26W23-21JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded