DTS26W23-21HE
Mfr.Part #
DTS26W23-21HE
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
21
Termination Style :
Crimp
ITT Cannon
Series :
DTS26
RoHS :
N
Subcategory :
Circular Connectors
Product Category :
Standard Circular Connector
Shell Size :
23
DIN Conformance :
No
Product Type :
Standard Circular Connector
Product :
Plugs
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Brand :
ITT Cannon
Body/Shell Style :
PLUG
Mating Style :
Threaded
Shell Style :
Straight
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
CABLE
Empty Shell :
Filter Feature :
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Angle :
Straight
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED, POLARIZED
IEC Conformance :
Current Rating :
13 A
Mounting Style :
Number of Positions :
21 Position
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Contact Gender :
Pin (Male)
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Termination Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Coupling Type :
Threaded
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Voltage Rating :
750 VAC, 1050 VDC
Datasheets
DTS26W23-21HE
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum CABLE 21 Position Positions CADMIUM PLATED