DTS26W23-21BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W23-21BD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 21POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Orientation :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
DIN Conformance :
Feature :
Coupling Nut
Published :
Insert Material :
Plastic
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Total Number of Contacts :
21
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
16
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
21
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DTS26W23-21BD
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W23-21BD Overview
DTS26W23-21BD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W23-21BD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W23-21BD Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT