DTS26W23-21BB
Mfr.Part #
DTS26W23-21BB
Description
CONN PLUG HSG FMALE 21POS INLINE
Connector Type :
Plug Housing
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gold
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Ingress Protection :
Gender :
FEMALE
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
GENERAL PURPOSE
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Threaded
Number of Positions :
21
Body Plating :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Total Number of Contacts :
21
IEC Conformance :
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DTS26W23-21BB
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W23-21BB Overview
DTS26W23-21BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W23-21BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W23-21BB Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT