DTS26W23-21AE
Mfr.Part #
DTS26W23-21AE
Description
CONN PLUG HSNG MALE 21POS INLINE
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Shell Size, MIL :
Shell Size :
23
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Contact Shape :
Circular
Gender :
Male
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Orientation :
E
Gold
Shielding :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
16
Housing Color :
Olive Drab
Includes :
Number of Contacts :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plating - Body :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
HTS Code :
Material Flammability Rating :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Filter Feature :
Insert Material :
Plastic
Number of Positions :
Non-RoHS Compliant
Features :
Coupling Nut
Feature :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Type :
For Male Pins
Datasheets
DTS26W23-21AE
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W23-21AE Overview
DTS26W23-21AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W23-21AE Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W23-21AE Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT