DTS26W23-21AA
Mfr.Part #
DTS26W23-21AA
Description
CONN PLUG HSNG MALE 21POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Contacts :
No
Empty Shell :
yes
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Plating - Body :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Shielded
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size :
23
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Datasheets
DTS26W23-21AA
Circular, Crimp, Plug ALUMINUM ALLOY Bulk Threaded
DTS26W23-21AA Overview
DTS26W23-21AA Features
DTS26W23-21AA Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS26W23-21AA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT