DTS26W21-41SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-41SN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
CADMIUM OVER NICKEL PLATED
HTS Code :
Subcategory :
Circular Connectors
Product :
Plugs
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Mating Style :
Threaded
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Shell Style :
Straight
IEC Conformance :
No
Shell Size :
21
Series :
DTS26
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
Brand Name :
DEUTSCH
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
41
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Mounting Type :
CABLE
Contact Gender :
FEMALE
Filter Feature :
Current Rating :
7.5 A
Number of Positions :
41 Position