DTS26W21-41SA-LC
Mfr.Part #
DTS26W21-41SA-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Type :
For Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
yes
Contact Type :
Orientation :
A
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Housing Color :
41
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Contact Size :
20
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Aluminum Alloy
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
DTS26W21-41SA-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W21-41SA-LC Overview
DTS26W21-41SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W21-41SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W21-41SA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT