DTS26W21-41PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-41PD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
41
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Cable, Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
D
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
41
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
ECCN Code :
EAR99
Body Material :
Aluminium
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Sealed
IEC Conformance :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
REACH SVHC :
Unknown
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Male
Datasheets
DTS26W21-41PD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded