DTS26W21-41PC-LC
Mfr.Part #
DTS26W21-41PC-LC
Description
CONN PLUG HSG MALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Plating :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Plug Housing
Bulk
Contact Shape :
Circular
Datasheets
DTS26W21-41PC-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W21-41PC-LC Overview
DTS26W21-41PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W21-41PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W21-41PC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT