DTS26W21-41PB
Mfr.Part #
DTS26W21-41PB
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Orientation :
B
Mount :
Cable, Free Hanging
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
Current Rating :
7.5A
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Plating :
Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Datasheets
DTS26W21-41PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded