DTS26W21-41JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-41JC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
7.5A
Applications :
Aviation, Marine, Military
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Published :
Orientation :
C
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
41
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Male
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
41
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
DTS26W21-41JC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded