DTS26W21-41HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-41HB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
7.5A
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Body Plating :
Cadmium
Color :
Olive Drab
Gender :
Male
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
41
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
41
IEC Conformance :
No
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Filter Feature :
Datasheets
DTS26W21-41HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded