DTS26W21-41HA
Mfr.Part #
DTS26W21-41HA
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Termination :
Ingress Protection :
Environment Sealed
HTS Code :
Mixed Contacts :
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Bulk
Contact Finish - Mating :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
1 (Unlimited)
Color :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
A
DIN Conformance :
Gender :
Male
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Current Rating :
7.5A
Datasheets
DTS26W21-41HA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded