DTS26W21-41BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-41BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 41POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Published :
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Insert Material :
Plastic
Body Plating :
Cadmium
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
41
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ratings :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
IEC Conformance :
Type :
For Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
41
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
yes
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Datasheets
DTS26W21-41BA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W21-41BA Overview
DTS26W21-41BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W21-41BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W21-41BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT