DTS26W21-41AC
Mfr.Part #
DTS26W21-41AC
Description
CONN PLUG HSG MALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Free Hanging
Bulk
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Type :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
41
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Unknown
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insert Material :
Plastic
Gender :
Male
Contact Plating :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Number of Positions :
41
Orientation :
C
Datasheets
DTS26W21-41AC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W21-41AC Overview
DTS26W21-41AC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W21-41AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W21-41AC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT