DTS26W21-41AA
Mfr.Part #
DTS26W21-41AA
Description
CONN PLUG HSG MALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
41
Feature :
Coupling Nut
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
41
No
Type :
For Male Pins
Orientation :
A
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
yes
Housing Color :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Datasheets
DTS26W21-41AA
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W21-41AA Overview
DTS26W21-41AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W21-41AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W21-41AA Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT