DTS26W21-39SE
Mfr.Part #
DTS26W21-39SE
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
39
Ingress Protection :
Environment Sealed
Color :
Olive Drab
Orientation :
E
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Body Plating :
Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Bulk
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
13A
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
39
Published :
HTS Code :
Gender :
Male
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
DTS26W21-39SE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded