DTS26W21-39SD
Mfr.Part #
DTS26W21-39SD
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
39
Orientation :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Ingress Protection :
Environment Sealed
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
DIN Conformance :
No
Mount :
Cable, Free Hanging
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
39
Empty Shell :
IEC Conformance :
Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Current Rating :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
DTS26W21-39SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded