DTS26W21-39SC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS26W21-39SC-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Plug Housing
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
39
Mount :
Free Hanging
HTS Code :
Contact Size :
Published :
Note :
Contacts Not Included
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Datasheets
DTS26W21-39SC-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS26W21-39SC-LC Overview
DTS26W21-39SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W21-39SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W21-39SC-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT