DTS26W21-39SC
Mfr.Part #
DTS26W21-39SC
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Gender :
Male
Published :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
39
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
No
Orientation :
C
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
39
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
13A
Mount :
Cable, Free Hanging
Mixed Contacts :
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
Color :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Bulk
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
Datasheets
DTS26W21-39SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded