DTS26W21-39SB
Mfr.Part #
DTS26W21-39SB
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mount :
Cable, Free Hanging
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
39
Orientation :
B
Radiation Hardening :
Current Rating :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Published :
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
DTS26W21-39SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded