DTS26W21-39PE
Mfr.Part #
DTS26W21-39PE
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
39
Termination :
Shielded
DIN Conformance :
No
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Empty Shell :
Current Rating :
13A
HTS Code :
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
39
Radiation Hardening :
Orientation :
E
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Cable, Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Datasheets
DTS26W21-39PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded