DTS26W21-39PD
Mfr.Part #
DTS26W21-39PD
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
39
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Cable, Free Hanging
HTS Code :
Total Number of Contacts :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Male
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Threaded
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
D
Current Rating :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
12 Weeks
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
DTS26W21-39PD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded